Instalacija Edubuntua 12.04 na RiTehu u terminalskoj računalnoj učionici I8
Subotnje jutro i rano popodne jučerašnjeg dana iskoristili smo za instalaciju i konfiguriranje Edubuntua 12.04, koji se pokazao odličnim za terminalske računalne učionice. Instalaciju smo izvršili u prostoriji I8 na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.
Učionica I8 sastoji se od poslužitelja na kojem je postavljen LTSP te 20 terminala koji se pokreću preko PXE-a. Za instalaciju smo razmotrili i Skolelinux 6.0.4, no odlučlili smo se za Edubuntu zbog stabilnosti i već steknutog pozitivnog dojma o toj distribuciji. Prethodna verzija instalirana u učionici je bila kombinacija Ubuntua 10.10 (na poslužitelju) i 11.04 (na klijentima).
Instalacija je protekla ugodno i glatko, što nije iznenađujuće. Na poslužitelja smo instalirali KDE, GNOME 3 Fallback i Unity grafička sučelja, ostavljajući korisnicima izbor po želji, dok se na terminalima pokreće GNOME 3 Fallback, koji je dovoljno lightweight da radi solidno brzo. U slučaju eventualnih problema može se naknadno zamijeniti za Xfce ili LXDE. Osim navedenog softvera, poinstaliran je softver potreban za kolegije koji se održavaju na RiTehu: osnovne build i mrežne alate, CORE, ns-3, Quagga, iptables, Wireshark, Geany, NetBeans C++, Eclipse, PHP, MySQL, Qt Creator, VTK i još ponešto. Veseli nas da se ovako mnogo slobodnog softvera koristi u nastavi.
Automatska prijava studenata je napravljena, i pritom je onemogućeno automatsko uključivanje screensavera sa zaključavanjem ekrana na terminalima. Layout tipkovnica je po zadanim postavkama bio engleski, no podesili smo adekvatno na hrvatski layout automatskim izvršavanjem setxkbmap hr
.
Edubuntu 12.04 nas nije razočarao, a vjerujemo da će i studenti koji budu u učionici slušali pojedine predmete uvidjeti napredak koji je postignut u samo godinu i pol koliko je prošlo od izdanja verzije 10.10.